Dogonić Kosmos I PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 14 lipca 2010 23:11

Pierwszy z cyklu imprez Dogonić Kosmos, organizowany między 4 października a 25 października 2007 roku. Powodem organizacji happeningu była chęć przybliżenia historii związanej z wystrzeleniem pierwszego sztucznego satelity Ziemi - Sputnika 1.

4 października 1957 roku, Rosjanie posłali w Kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Sputnik 1 (ros. "towarzysz podróży") nigdy nie powrócił na Ziemię, z uwagi na ograniczone możliwości techniczne, ale sen o podboju Kosmosu zaczął się spełniać.
Radości Rosjan z realizacji tych marzeń towarzyszył lęk Amerykanów o utratę pozycji supermocarstwa. Rozpoczął się wyścig. Kto pierwszy poleci w Kosmos, kto pierwszy wyjdzie w przestrzeń kosmiczną, kto pierwszy postawi stopę na Księżycu.
czytaj dalej
Obok sukcesów propagandowych, będących odpowiedzią na postawione wyżej pytania, najistotniejsze były faktyczne możliwości wynikające z osiągnięć techniki międzyplanetarnej. Dziewiczy dotąd Kosmos, stał się kolejnym polem walki obu imperiów. Pozbawiony granic Wszechświat, stawiał tylko jedno ograniczenie - wielkość środków finansowych konieczna do realizacji podróży kosmicznych.
Druga połowa XX wieku, która podzieliła Europę i świat na wrogie sobie obozy, sprzyjała rozwojowi tej rywalizacji.

Podczas tej edycji po raz pierwszy światło dzienne ujrzała wystawa "Dogonić Kosmos" obok początków podboju Kosmosu, prezentuje ona losy ludzi, którzy ją współtworzyli. Jurija Gagarina czy Nila Amstronga kojarzy większość z nas, ale nazwisko Siergieja Korolowa, "ojca astronautyki radzieckiej", autora projektu pierwszego sztucznego satelity Ziemi czy misji pierwszego załogowego statku Wostok 1, świat poznał po jego śmierci. Pokazujemy archiwalne wydania dzienników z 1978 roku, z udanej misji kosmicznej Sojuz 30, pierwszego i dotąd jedynego polskiego astronauty Mirosława Hermaszewskiego. Polak był wówczas czwartym po Rosjanach, Amerykanach i Czechosłowaku obywatelem narodów planety Ziemi w Kosmosie. Pierwotnie wystawa miała być prezentowana do 25 października, ze względu jednak na jej popularność przydłużona została do 10.11.2007 roku.

Happening obfitował w nocne obserwacje nieba, pokazy filmów o tematyce kosmicznej, czy spotkania z pasjonatami astronautyki, bardzo dobrze zaprezentował się Vanderson który w dzień rocznicy dał przepiękny koncert ba płycie jasielskiego rynku.

Filmy z przebiegu I Edycji Happeningu znajdziesz w dziale Video.